Organizacja zbrodni

Teren Lasów Piaśnickich położonych w Puszczy Darżlubskiej został wybrany zgodnie z wytycznymi Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy w Berlinie (RSHA, Reichssicherheitshauptamt). Miało być to miejsce oddalone od siedlisk ludzkich, a jednocześnie położone w niedalekiej odległości od głównych więzień i aresztów.

Obszar leśny zajmował ok. 250 hektarów. Zlokalizowany był w odległości ok. 9 km na północ od Wejherowa w województwie pomorskim. Po zajęciu tych terenów we wrześniu 1939 r. przez wojska Wehrmachtu ziemie te weszły w skład Okręgu Rzeszy Gdańsk – Prusy Zachodnie (Reichsgau Danzig-Westpreussen). Władzę nad okręgiem sprawował namiestnik, Gauleiter NSDAP Albert Forster.

Osoby aresztowane umieszczano w więzieniach i innych miejscach zatrzymań na Pomorzu Gdańskim. Stamtąd po przesłuchaniach następowało wywiezienie do Piaśnicy na egzekucję. Osoby przywożone z terenów Trzeciej Rzeszy trafiały do Wejherowa transportem kolejowym. Z tamtejszej stacji na miejsce straceń dowożone były samochodami ciężarowymi i autobusami.

Ofiary były rozstrzeliwane przez niemieckie jednostki specjalne. Pięć lub sześć osób ustawiano w pozycji klęczącej lub stojącej w pobliżu przygotowywanych uprzednio grobów. Do kopania ich wynajmowani byli mieszkający w okolicy niemieccy rolnicy. Ofiary ginęły od strzału w tył głowy, oddawanego z odległości około metra. Kilkaset metrów od miejsca egzekucji reszta więźniów oczekiwała na swoją kolej, słysząc strzały i krzyki zabijanych. Relacje świadków, wyniki ekshumacji i oględziny miejsca zbrodni potwierdzają, że śmierć następowała również wskutek dobijania rannych ciosami zadanymi kolbami karabinów, a także roztrzaskiwania główek dzieci o pnie drzew.

Miejscem zarządzania działaniami związanymi ze zbrodnią piaśnicką była zbudowana w 1926 roku willa doktora Franciszka Panka – lekarza i działacza społecznego Wejherowa. W zajętym przez Niemców domu i ogrodzie gromadzona była odzież i przedmioty należące do ofiar. Willa nazywana dziś Villą Musica stanie się siedzibą tworzonego Muzeum Piaśnickiego.

Galeria

Komunikat. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. [x] ZAMKNIJ