GUIDEBOOK

01.03.2019

Przewodnik w języku angielskim po Lasach Piaśnicy, miejscu zbiorowych egzekucji na ludności cywilnej jesienią 1939 r. Przed plutonami egzekucyjnymi w Piaśnicy stawali Polacy z Pomorza, niekiedy całe polskie rodziny wraz z dziećmi, ale także Polacy, Niemcy i prawdopodobnie Czesi przywożeni z głębi III Rzeszy. W egzekucjach ginęli również pacjenci szpitali dla umysłowo chorych i ludność żydowska.

Zbrodnia w Lasach Piaśnickich była jednym z pierwszych zaplanowanych wcześniej eksperymentów w zakresie znalezienia najlepszej metody eksterminacji dużych grup ludności, które Niemcy zdecydowali się zgładzić. Po ustaniu działań wojennych, w ramach akcji pod nazwą Intelligenzaktion oraz operacji Tannenberg nastąpiły masowe aresztowania polskich warstw przywódczych. Przed plutonami egzekucyjnymi w Piaśnicy stawali Polacy z Pomorza, niekiedy całe polskie rodziny wraz z dziećmi, ale także Polacy, Niemcy i prawdopodobnie Czesi przywożeni z głębi III Rzeszy. W egzekucjach ginęli również pacjenci szpitali dla umysłowo chorych i ludność żydowska.

Wstęp: dr Monika Tomkiewicz Konsultacja naukowa i merytoryczna: prof. dr hab. Bogdan Chrzanowski Opracowanie redakcyjne tekstów: Mirosław OdynieckiJanosz Józefczyk Korekta tekstów: dr Mateusz Ihnatowiczdr Jacek Pudliszewski Opracowanie biogramów: dr Mateusz Ihnatowicz Projekt okładki: Karol Formela Wydawca: Muzeum Stutthof w Sztutowie dla Oddziału Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie Wydanie I

Pliki