ALICJA KOTOWSKA. NASZA SIOSTRA DYREKTOR

23.03.2020

Książka Eugenii Drawz pt. „Alicja Kotowskiej. Nasz Siostra Dyrektor” jest pierwszym tomem „Biblioteczki Bohaterów Niepodległej”, cyklu wydawniczego Muzeum Piaśnickiego przeznaczonego dla najmłodszych czytelników ze szkół podstawowych.

Eugenia Drawz autorka pierwszego tomiku – jest wejherowianką, pedagogiem i byłym wieloletnim dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 6 w Wejherowie. Książka o bł. siostrze Alicji Kotowskiej jest już koleją publikacją autorki, która wcześniej napisała popularną powieść dla dzieci „Zaczarowane lato”. Autorka otrzymała również w 2015 roku nagrodę "Gryfa Literackiego” za powieść fabularną „W cieniu Piaśnicy”.

W nowej książeczce dla dzieci autorka próbuje przybliżyć najmłodszym czytelnikom w przystępny sposób sylwetkę i historię życia bł. siostry Alicji Kotowskiej. Historia jest opowiedziana z punktu widzenia dziecka. Narratorem w opowieści jest jedna z uczennic szkoły, której dyrektorem przed wojną była siostra Alicja Kotowska. Szkołę prowadziło Zgromadzenie Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego. Wydarzenia zawarte w książce opierają się na faktach historycznych i bazują na wspomnieniach uczennic siostry Alicji Kotowskiej i współsióstr zakonnych spisanych w książce „Jak kropla w oceanie. Życie i męczeństwo bł. s. Alicji Kotowskiej Zmartwychwstanki siostry Teresa Matei Florczak CR.

W poszczególnych rozdziałach poznajemy znane i mniej znane wydarzenia, których inicjatorką była siostra Alicja Kotowska, między innymi wycieczkę uczennic szkoły do Warszawy i spotkanie na Zamku Królewskim z prezydentem Ignacym Mościckim. Wydążenie to jest udokumentowane na historycznych fotografiach.

Autorką ilustracji do nowej książki „Alicja Kotowskiej. Nasz Siostra Dyrektor” jest Aleksandra Spanowicz, która ilustracjami przenosi nas do przedwojennej szkoły sióstr Zmartwychwstania Pańskiego w Wejherowie i wydarzeń z nią związanych. Dzięki jej ilustracjom widzimy radosne i roześmiane uczennice przedwojennej szkoły. Publikacja przenosi czytelników w okres dwudziestolecia międzywojennego, pokazując Wejherowo i pracę na rzecz budowania podwalin niepodległej Polski w sferze edukacji przez s. Alicję Kotowską. Za swój patriotyzm siostra poniosła śmierć jesienią 1939 roku z rąk niemieckich zbrodniarzy w Lasach Piaśnicy koło Wejherowa.

Publikacja ta oprócz wątku edukacyjnego o jednej z ofiar zbrodni piaśnickiej, może posłużyć do rozmów z dziećmi o konsekwencjach II wojny światowej dla Polaków.

Książka Eugenii Drawz pt. „Alicja Kotowska Nasza Siostra Dyrektor”. Została nominowana do nagrody "Gryfa Literackiego 2019"

Autor: Eugenia Drawz Recenzja: s. Marlena Paulina Wilmańska CT (s. Agnieszka) Dyrektor Szkoły Podstawowej Sióstr Zmartwychwstania pańskiego im. Bł. Alicji Kotowskiej w Wejherowie Korekta językowa: Edyta Łysakowska-Sobiczewska Redakcja tekstu: dr Mateusz Ihnatowiczdr Violetta Adamiec Projekt okładki i ilustracje: Aleksandra Spanowicz Wydawca: Muzeum Stutthof w Sztutowie dla Oddziału Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie Wydanie I

Pliki