MOJA PIAŚNICA

26.02.2020

Oddajemy w Państwa ręce kolejne wydawnictwo Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie - płytę „Moja Piaśnica” zespołu „4razywroku” do którego dołączony został tomik poezji pod tym samym tytułem. Płyta powstała w ramach projektu „Moja Piaśnica” z okazji 80. Rocznicy wybuchu II wojny światowej pod Patronatem Honorowym Jarosława Sellina Sekretarza Stanu w MKiDN.

Muzyczno-poetycką historię o tragedii Piaśnickiej opowiadają dwadzieścia dwa utwory wejherowskiego poety Mirosława Odynieckiego, do których aranżację muzyczną opracował Szymon Kamiński.

Album jest efektem projektu „Moja Piaśnica”, który Muzeum Piaśnickie w Wejherowie zrealizowało przy udziale partnerów: Muzeum II Wojny Światowej i Filharmonią Kaszubską - Wejherowskim Centrum Kultury. W ramach promocji płyty odbyły się dwa koncerty w Gdańsku i Wejherowie, a także powstawały dwa wideoklipy do utworów „Piaśnica”„Po szkolnej wyciecze do Piaśnicy”.

Zespół „4razywroku” istnieje od 15 lat, założycielem formacji jest Szymon Kamiński (gitara, śpiew). W skład zespołu wchodzą również: Łukasz Nowicki (gitara śpiew), Patrycjusz Kamiński (akordeon, śpiew), Mateusz Radziejewski (piano), Wojciech Kamiński (gitar basowa), Dawid Kass (perkusja, perkusjonalia). Gościnnie na płycie wystąpili Weronika Korthals-Tartas, Tomasz Fopke, Agata Orzeł, Jakub Kamiński i Hieronim Korthals. Zespół w swojej twórczości podkreśla przywiązanie do pięknej, ojczystej ziemi kaszubskiej i do Żarnowca, skąd pochodzą jego członkowie. Wyrazem tego przywiązania są dwa utwory, które wykonano w języku kaszubskim.

Płyta z utworami muzycznymi jest hołdem złożonym ofiarom niemieckich zbrodni, pomordowanym w Lasach Piaśnicy jesienią 1939 roku.

Słowa: Mirosław Odyniecki Muzyka: Szymon Kamiński tłumaczenie na język kaszubski utworów: Tomasz Fopke Wydawca: Muzeum Stutthof w Sztutowie dla Oddziału Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie Wydanie I