KASZUBSKA PRAPREMIERA "KAMERDYNERA"

23.09.2018

Dzień po pokazie najnowszego filmu Filipa Bajona „Kamerdyner”, otwierającego tegoroczny 43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, odbyła się wejherowska premiera tej historycznej epopei dotyczącej burzliwych wydarzeń na Pomorzu w pierwszej połowie XX wieku oraz splątanych losów Polaków, Kaszubów i Niemców. W uroczystości, która miała miejsce we wtorek 18 września w Filharmonii Kaszubskiej, uczestniczyła również delegacja Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie z dyrektor Teresą Patsidis.

Na premierę do Wejherowa przybyli m.in.: reżyser filmu Filip Bajon z aktorkami (Marianna Zydek, Anna Radwan), współautorzy scenariusza: Mirosław PiepkaMarek Klat, współproducentka Olga Bieniek, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin, marszałek pomorski Mieczysław Struk oraz samorządowcy – prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt i starosta wejherowski Gabriela Lisius.

- Jesteśmy zaszczyceni, że właśnie w  naszym mieście odbywa się prapremiera kaszubska filmu „Kamerdyner”. Społeczność kaszubska długo czekała na to, aby jej losami na przestrzeni lat zainteresowała się kinematografia polska. No i doczekaliśmy się. Akcja filmu toczy się niedaleko stąd m.in. w Starzynie, Kłaninie, w Pucku, w pałacu rodziny junkrów i w lasach okalających Piaśnicę. Gdyby nie „Kamerdyner” nie byłoby prawdy historycznej ukazującej trudne losy Kaszubów – powiedział Krzysztof Hildebrandt, prezydent Wejherowa.

Fabuła „Kamerdynera” obejmuje blisko 50 lat. Scenariusz filmu oparty jest na książce o tym samym tytule autorstwa Marka Klata, Pawła Palińskiego, Mirosława Piepki, Michała Pruskiego, którą od 5 września br. nabyć można w księgarniach. Mateusz Krol (Sebastian Fabijański), kaszubski chłopiec, po śmierci matki zostaje przygarnięty przez pruską arystokratkę Gerdę von Krauss (Anna Radwan). Dorasta w pałacu. Rówieśniczką Mateusza jest córka von Kraussów - Marita (Marianna Zydek). Między młodymi rodzi się miłość. Ojcem chrzestnym chłopca jest kaszubski patriota Bazyli Miotke (Janusz Gajos), który podczas konferencji pokojowej w Wersalu walczy o miejsce Kaszub na mapie Polski. Traktat wersalski, który daje Polsce niepodległość, sprawia, że von Kraussowie tracą majątek i wpływy. Wszyscy bohaterowie czują, że świat, który znali, wkrótce diametralnie się zmieni. Wśród żyjących obok siebie Kaszubów, Polaków i Niemców narastają wzajemna niechęć i nienawiść. Wybucha II wojna światowa. W Lasach Piaśnickich Niemcy dokonują mordu na ludności cywilnej – pierwszego ludobójstwa tej wojny…

Na okoliczność kaszubskiej prapremiery “Kamerdynera”, Muzeum Piaśnickie w Wejherowie przygotowało wystawę fotograficzną “Piaśnica - na planie filmowym”, na której prezentowanych jest blisko 50 fotografii autorstwa Marka Jasińskiego. Powstały one na planie cyklu dokumentalnego “Młyny historii” podczas kręcenia dwóch odcinków filmu “Piaśnica” w reżyserii Mariusza Sławińskiego, będących wprowadzeniem do całego cyklu filmowego. Filmy wzbogacono scenami fabularyzowanymi i animacją filmową. Projekt otrzymał finansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dodatkowo, Muzeum Piaśnickie przygotowało dla wszystkich gości pakiet promocyjny, w którym znalazły się m.in. publikacje dot. zbrodni w Piaśnicy, które Muzeum do tej pory wydało.