RAJD ROWEROWY SZLAKIEM GEN. HALLERA

11.06.2018

Ponad 50 km liczyła trasa II Rajdu Rowerowego „Szlakiem gen. Józefa Hallera i Pomorskiej Dywizji Strzelców”, od Władysławowa, wzdłuż Zatoki Puckiej aż do Oksywia, pod reprezentacyjny gmach Komendy Portu Wojennego Gdynia. W każdym z miejsc związanych z postacią gen. Hallera, pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej, a także przewodnicy opowiadali o roli, jaką odegrał on w historii oraz o innych ważnych postaciach związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości, lokalnych zabytkach i miejscach pamięci. Wśród kilkudziesięciu uczestników rajdu znalazła się również dwuosobowa reprezentacja Muzeum Piaśnickiego.

Sobotni rajd rozpoczął się we Władysławowie, gdzie uczestnicy zatrzymali się m.in. w Willi „Hallerówka”, porcie rybackim, pod pomnikiem gen. Hallera i Pomnikiem Męczenników Wielkiej Wsi. Następnie przez Swarzewo udali się do Pucka, gdzie w lutym 1920 roku gen. Haller wrzucił do Bałtyku platynowy pierścień, dokonując tym samym symbolicznych zaślubin Polski z morzem. Drugi - bliźniaczy pierścień ponoć nosił na palcu do końca życia. W Pucku rowerzyści zwiedzili m.in. Muzeum Morskiego Dywizjonu lotniczego MDLot, a później - przez Rzucewo - udali się do Rewy i na Oksywie, gdzie posiłkiem regeneracyjnym i quizem historycznym zakończono rajd. Niezależnie od wyników, każdy otrzymał okolicznościowe pamiątki oraz dyplomy. Reprezentacja Muzeum Piaśnickiego może pochwalić się zajęciem trzeciego miejsca, ex aequo z dwoma innymi osobami.

- Założeniem edukacyjnym rajdu było upamiętnienie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 98. rocznicy powrotu Polski nad Bałtyk. Nasz rajd to ciekawe połączenie wypoczynku, sportowej aktywności, zdobywania wiedzy historycznej oraz poznawania lokalnych, często zapomnianych bohaterów – mówi Krzysztof Drażba, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku.

Świetna pogoda, historia, przyroda, pomorskie zabytki i fizyczny wysiłek – tak w skrócie podsumować można rajd, którego ideą było również przypomnienie wybitnej roli gen. Hallera w odzyskaniu dla Polski Pomorza. - Nie byłoby polskiej niepodległości bez gen. Hallera, patrona naszego rajdu. W październiku 1919 r. powierzono mu dowództwo Frontu Pomorskiego, utworzonego zgodnie z ustaleniami traktatu wersalskiego w celu planowanego odzyskania Pomorza, odebranego Polsce wskutek rozbiorów – dodaje Bartosz Januszewski z OBEN IPN Oddział Gdańsk.

Organizatorem rajdu był Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku.