73. rocznica oswobodzenia obozu koncentracyjnego Stutthof

14.05.2018

Uroczystości upamiętniające 73. rocznicę oswobodzenia obozu koncentracyjnego Stutthof oraz zakończenia II wojny światowej odbyły się w Muzeum Stutthof w środę, 9 maja. Honorowym patronem był Jarosław Sellin, sekretarz stanu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pełnomocnik rządu ds. obchodów stulecia odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Muzeum Piaśnickie w Wejherowie reprezentowała Teresa Patsidis, Zastępca Dyrektora Muzeum Stutthof ds. Muzeum Piaśnickiego, wraz z pracownikami: dr Mateuszem Ihnatowiczem i Piotrem Szulcem.

W imieniu byłych więźniów głos zabrała Maria Kowalska ps. „Myszka”, uczestniczka Powstania Warszawskiego, sanitariuszka Pułku Armii Krajowej „Baszta”, więźniarka Obozu Koncentracyjnego „Stutthof”, a w dalszej części uroczystości Piotr Tarnowski, dyrektor Muzeum Stutthof.

Kolejnym elementem uroczystości była symboliczna wspólna modlitwa ekumeniczna odprawiona przez przedstawicieli 5 wyznań: Jego Ekscelencję Jacka Jezierskiego - katolickiego biskupa Diecezji Elbląskiej, Michała Sameta – przewodniczącego Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Gdańsku, księdza komandora Daniela Popowicza – prawosławnego kapelana Marynarki Wojennej, Jego Ekscelencję prof. dr. hab. Marcina Hinza – biskupa Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego oraz Olgierda Chazbijewicza – przewodniczącego Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Gdańsku.

Program artystyczny stanowiły recytacje wierszy o tematyce wojennej i obozowej wykonane przez zwycięzców X powiatowego konkursu recytatorskiego: Karola Konata ze Szkoły Podstawowej w Jantarze, Oliwię Krasowską ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim i Wiktorię Krasowską z I Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Dworze Gdańskim. Wiersz zaprezentowała również Teresa Patsidis.

Uroczystość, którą rozpoczęło przyjęcie meldunku od dowódcy Kompanii Reprezentacyjnej przez przedstawiciela Dowództwa Marynarki Wojennej, komandora Kazimierza Pulkowskiego, szefa szkolenia 3 Flotylli Okrętów w Gdyni, a zakończyło złożenie wieńców i kwiatów pod pomnikiem Walki i Męczeństwa, uświetniła Kompania Honorowa oraz Orkiestra Marynarki Wojennej RP.

Fot. Wiesław Leszczyński