Trudna historia "Gryfa Pomorskiego"

08.06.2017

Andrzej Gąsiorowski i Krzysztof Steyer przedstawili 7 czerwca 2017 r. w Państwowej Szkole Muzycznej w Wejherowie swoją nową publikację pt. Członkowie TOW „Gryf Pomorski” w KL Stutthof. W spotkaniu autorskim zorganizowanym przez Muzeum Piaśnickie uczestniczyła młodzież z wejherowskich szkół, pasjonaci historii oraz władze samorządowe.

Na wstępie prezentacji publikacji Krzysztof Steyer - autor pierwszej jej części - przedstawił losy stowarzyszenia, które było największą na Pomorzu regionalną organizacją konspiracyjną. Jego działalność koncentrowała się głównie na wywiadzie i kontrwywiadzie, pracy informacyjno-propagandowej, pomocy osobom represjonowanym przez Niemców oraz ich rodzinom. W akcje bojowe "Gryfa Pomorskiego" zaangażowanych było 35 leśnych oddziałów partyzanckich.

Następnie profesor Andrzej Gąsiorowski, który napisał część odnoszącą się do aresztowań, śledztw i losów więźniów, zaprezentował tematykę kolejnych rozdziałów publikacji. Szerzej omówiono w nich m.in. losy rodziny Koszałków, Lucjana Cylkowskiego oraz księży i łączniczek.

Po prezentacji tematyki książki nastąpiła dyskusja. Z sali padło wiele pytań o nie do końca wyjaśnione fakty dotyczące historii organizacji, szczególnie te związane z działalnością Aleksandra Arendta – komendanta naczelnego „Gryfa Pomorskiego”.

Profesor Andrzej Gąsiorowski pisze w swojej publikacji:

Wokół jego działalności konspiracyjnej, szczególnie okoliczności aresztowania, zachowania w trakcie śledztwa prowadzonego przez gestapo oraz powojennej współpracy z komunistycznymi służbami specjalnymi, narosło wiele mitów i w różnych przekazach natrafić można na wiele informacji, nie zawsze zgodnych ze stanem faktycznym.

Spotkanie autorskie zakończyła dyrektor Muzeum Piaśnickiego Teresa Patsidis dziękując autorom, prowadzącemu spotkanie profesorowi Bogdanowi Chrzanowskiemu oraz uczestnikom wydarzenia, którzy otrzymali pamiątkowy egzemplarz książki.

Wydawcą publikacji Członkowie TOW „Gryf Pomorski” w KL Stutthof  jest Muzeum Stutthof w Sztutowie. Książkę można nabyć w księgarni internetowej muzeum pod adresem www.stutthof.org.