O PIAŚNICY NA WEJHEROWSKIM RYNKU

06.10.2018

Po Gdańsku przyszedł czas na Wejherowo. Dwie wystawy, prezentowane we wrześniu przed Polską Filharmonią Bałtycką, stanęły w miniony piątek na wejherowskim rynku. Oglądać je można przez dwa tygodnie, do 19 października.

W ostatnim czasie Muzeum Piaśnickie w Wejherowie przygotowało trzy wystawy. Pierwsza to „Piaśnica – zamyślenia” w obiektywie Marka Jasińskiego ukazująca las piaśnicki na przestrzeni 2 lat, różnych pór roku i zatrzymująca w kadrze najbardziej poruszające miejsca tego obszaru. Opatrzona została wstępem naukowym dr Moniki Tomkiewicz. Druga to fabularyzowany komiks historyczny autorstwa Tomasza MeringaLas Piaśnicki” przeniesiony na duży, wystawowy format. Czarno-białe, oszczędne w formie rysunki pozwalają skupić się na najważniejszych kwestiach związanych z tematem opowieści. Jest on popularnym źródłem informacji o tragicznych wydarzeniach, które miały miejsce na początku II wojny światowej w Wejherowie i okolicach. Scenariusz komiksu opiera się na publikacjach, dokumentach historycznych i relacjach naocznych świadków tych wydarzeń. Ta wystawa opatrzona została wstępem naukowym dra. Bogdana Chrzanowskiego. Obie towarzyszyły tegorocznej Gali Bohaterów współorganizowanej przez Muzeum Piaśnickie w Wejherowie i Towarzystwo Edukacyjne „Lokomotywa” i w dniach 16-21 września oglądać je mogli mieszkańcy Gdańska i bywalcy wydarzeń organizowanych w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, przed budynkiem której były ustawione. W piątkowy wieczór wystawy stanęły na wejherowskim rynku. Teraz oglądać je mogą również mieszkańcy Wejherowa i okolic. Pogoda sprzyja, warto więc - korzystając z jej uroków – zawitać na piękny rynek i oddać się chwilowej zadumie.

Natomiast przy Filharmonii Kaszubskiej cały czas czynna jest trzecia wystawa „Piaśnica - na planie filmowym”, na której prezentowanych jest blisko 50. fotografii również autorstwa Marka Jasińskiego. Zdjęcia powstały na planie cyklu dokumentalnego „Młyny historii” podczas kręcenia dwóch odcinków filmu pt. „Piaśnica” w reżyserii Mariusza Sławińskiego. Są one jednocześnie wprowadzeniem do całego cyklu filmowego. Wystawę można oglądać przed budynkiem WCK od strony ulicy Sobieskiego.

- Lasy wokół Piaśnicy stały się symbolem okrucieństwa i zbrodni popełnionej przez niemieckich oprawców, określanej mianem największej na Pomorzu i jednej z pierwszych na tak dużą skalę w Europie – mówi Teresa Patsidis, dyrektor Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie. – To tu w pierwszych miesiącach II wojny światowej niemieckie jednostki specjalne zamordowały tysiące osób. Dziś las piaśnicki to przede wszystkim miejsce pamięci o tej nieludzkiej zbrodni, będące także przestrogą dla nas i przyszłych pokoleń. Wszystkie przygotowane przez Muzeum Piaśnickie wystawy mają tę smutną kartę historii przypomnieć, ale i sprowokować oglądających do chwili zadumy.