WYSTAWA PRZED FILHARMONIĄ KASZUBSKĄ

26.09.2018

Na okoliczność kaszubskiej prapremiery najnowszego filmu Filipa Bajona „Kamerdyner”, która odbyła się 18 września w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie, Muzeum Piaśnickie w Wejherowie przygotowało wystawę fotograficzną „Piaśnica - na planie filmowym”, na której prezentowanych jest blisko 50. fotografii autorstwa Marka Jasińskiego.

Zdjęcia powstały w czasie pracy ekipy realizatorskiej z aktorami i statystami na planie cyklu dokumentalnego „Młyny historii” podczas kręcenia dwóch odcinków filmu pt. „Piaśnica” w reżyserii Mariusza Sławińskiego. Są one jednocześnie wprowadzeniem do całego cyklu filmowego o niemieckiej eksterminacji polskich warstw przywódczych i osób psychicznie chorych na Pomorzu jesienią 1939/40 roku. Cykl przybliży widzom miejsca i okoliczności tej krwawej zbrodni dokonanej przez Niemców w ramach akcji "Tannenberg" i "Intelligenzaktion", których celem była likwidacja polskich elit państwowych. Niemcy zagładę polskich warstw przywódczych połączyli z eliminacją osób psychicznie chorych w ramach akcji T4.

- Miejsc straceń na Pomorzu w owym okresie były setki, jednakże to Piaśnica stała się swoistym poligonem doświadczalnym, bowiem to tu po raz pierwszy Niemcy przeprowadzili zaplanowane wcześniej masowe zbrodnie na ludności cywilnej - przypomina dyrektor Muzeum Piaśnickiego, Teresa Patsidis. - Plany III Rzeszy zdobywania nowych przestrzeni życiowych łączyły się z likwidacją Państwa polskiego i polskich warstw przywódczych. W wyniku niemieckich zbrodni popełnionych w Lasach Piaśnicy zginęły tysiące osób.

Lasy wokół Piaśnicy stały się symbolem okrucieństwa i zbrodni popełnionej przez niemieckich oprawców, określanej mianem największej na Pomorzu i jednej z pierwszych na tak dużą skalę w Europie. W pionie śledczym Oddziału IPN w Gdańsku od 2011 roku toczy się śledztwo, które w końcowym efekcie ukaże nowe spojrzenie na dane o liczbie ofiar. Dziś Las Piaśnicki to przede wszystkim miejsce pamięci o tej nieludzkiej zbrodni, będące także przestrogą dla nas i przyszłych pokoleń.

- Celem cyklu filmowego "Młyny historii" jest opowiedzenie o tych mało znanych, a jakże ważnych wątkach polskiej historii i obudzenie w Polakach świadomości rozmiaru zbrodni pomorskiej - dodaje dyrektor T. Patsidis. - Podczas produkcji cyklu jesienią 2017 roku ekipa filmowa zrealizowała ujęcia w Lesie Piaśnickim, Szpęgawskim, odwiedziła Pelplin, Mniszek i Dolinę Śmierci w Bydgoszczy oraz Świecie i Kocborowo. Wystawa "Piaśnica - na planie filmowym" obejmuje blisko 50. fotografii Marka Jasińskiego, które autor wykonał podczas kręcenia dwóch odcinków filmu "Piaśnica", będących jednocześnie wprowadzeniem do całego cyklu. Filmy wzbogacono scenami fabularyzowanymi i animacją filmową. Projekt otrzymał finansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wystawę można oglądać przed budynkiem Wejherowskiego Centrum Kultury od strony ulicy Sobieskiego do 7 października. Zachęcamy do skierowania tam swoich kroków i chwili zadumy.