Komunikaty prasowe

Prezes IPN odwiedzi Muzeum Piaśnickie w Wejherowie

Wejherowo, 26.08.2016 r.

Dnia 30 sierpnia o godz. 13.00 Muzeum Piaśnickie w Wejherowie odwiedzi Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek. W czasie wizyty zapozna się z rezultatami poszukiwań w zagranicznych archiwach dokumentów związanych ze zbrodnią piaśnicką, obejrzy pamiątki, które udało się do tej pory zebrać nowo utworzonej instytucji. Wizyta będzie również okazją do oficjalnego uruchomienia w sieci strony internetowej muzeum.

Muzeum Piaśnickie od początku 2016 roku efektywnie współpracuje z Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej – Komisją Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku w zakresie badań nad okolicznościami zbrodni popełnionej przez Niemców w lasach Piaśnicy w pierwszych miesiącach II wojny światowej. Obie instytucje prowadzą wspólne kwerendy w archiwach niemieckich. Ich efektem jest znalezienie ważnych dokumentów dotyczących zbrodni piaśnickiej, m.in. zeznań oprawców uzyskanych przez prokuratorów niemieckich w toku śledztw prowadzonych w latach 60. i 70. XX w. Poszukiwania dokumentów rozpoczną się niebawem również w archiwach w Stanach Zjednoczonych. IPN i Muzeum Piaśnickie są także zainteresowane wspólnym realizowaniem w przyszłości przedsięwzięć o charakterze edukacyjnym.

Muzeum Piaśnickiemu udało się dzięki kampanii informacyjnej pozyskać pamiątki do wystawy stałej. Wśród nich jest gryps pisany przez jedną z sióstr Panek po aresztowaniu jej przez Niemców. Siostry Kazimiera i Stanisława - córki dr. Franciszka Panka, lekarza i działacza społecznego przedwojennego Wejherowa - zostały zamordowane w Piaśnicy. Muzeum systematycznie czyni starania, aby odnaleźć jak najwięcej artefaktów, które wzbogacą zbiory instytucji i sprawią, że wystawa będzie cieszyć się dużym zainteresowaniem zwiedzających.

Nowo powstałe Muzeum Piaśnickie poszukuje pamiątek

Wejherowo, 29.06.2016 r.

Muzeum Piaśnickie w Wejherowie zwraca się z apelem o pomoc w odnalezieniu wszelkich pamiątek związanych ze zbrodnią popełnioną przez nazistów niemieckich w 1939 r. w lasach piaśnickich (woj. pomorskie). Zbrodnia pochłonęła tysiące ofiar zamordowanych podczas egzekucji i pochowanych w masowych grobach. Był to jeden z pierwszych mordów popełnionych na ludności cywilnej podczas II wojny światowej na tak wielką skalę.

Muzeum Piaśnickie w Wejherowie zostało utworzone 16 grudnia 2015 r. Po remoncie i zaadaptowaniu pomieszczeń będzie funkcjonowało w historycznej Villi Musica w Wejherowie (dawna siedziba miejscowego gestapo). Pozyskane pamiątki zostaną wykorzystane do zbudowania wystawy stałej w muzeum. Poszerzą również wiedzę o tragedii piaśnickiej, która wciąż nie została kompleksowo zbadana, a większość jej ofiar pozostaje bezimienna.

Wskutek przeprowadzonej w 1946 roku ekshumacji udało się wydobyć z masowych grobów w lasach piaśnickich część rzeczy osobistych ofiar, m.in.: krzyżyki, medaliony, obrączki, modlitewniki i inne. Sporządzona została również bogata dokumentacja fotograficzna z przebiegu ekshumacji, przedstawiająca prace komisji, odnalezione ciała i przedmioty. Niestety, przedmioty i fotografie prezentowane później na wystawach mających ułatwić identyfikację zwłok, zaginęły po 1948 r. w niewyjaśnionych okolicznościach. Wszelkie informacje o losach cennych dla Muzeum Piaśnickiego eksponatów mogą przyczynić się do ich odnalezienia.

W przypadku posiadania jakichkolwiek pamiątek lub informacji, uprzejmie prosimy o kontakt:

Muzeum Piaśnickie w Wejherowie
ul. Św. Jacka 11/2, 84-200 Wejherowo
tel. (58) 736-11-11; kom. 501-047-249
e-mail: muzeum@muzeumpiasnickie.pl

Komunikat. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. [x] ZAMKNIJ